Plugins - Admin Columns - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (379 entries)

[ctx: conditional format help]
en: Conditional Format allows you to format a value based on conditions you set.
it: La formattazione condizionale ti consente di formattare un valore basandoti su condizioni da te impostate

en: Conditional Format
it: Formattazione Condizionale

en: Cancel
it: Cancella

en: Assistant
it: Assistente

en: Horizontal Rule
it: Righello Orizzontale

en: The Media Library Assistant plugin from David Lingren provides several enhancements for managing the Media Library.
it: Il plugin 'Media Library Assistant' di David Lingren aggiunge molteplici miglioramenti per gestire la libreria dei media.

en: Media Library Assistant
it: Assistente Libreria dei Media

en: Invalid list ID.
it: Lista ID non valida.

en: Did you know Admin Columns Pro has full support for %s?
it: Sapevi che Admin Columns Pro integra il supporto per %s?

en: Read more &raquo;
it: Leggi tutto &raquo;

en: By enabling this setting the sorting results will include empty values.
it: Abilitando questa impostazione i risultati di ordinazione includeranno valori vuoti.

en: Add Row
it: Aggiungi Riga

en: Show or hide elements from the table list screen.
it: Mostra o nascondi elementi dalla schermata lista

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Embed
it: Incorpora

en: User Website
it: Sito web dell'utente

en: No title
it: Senza Titolo

en: No author
it: Senza Autore

en: Bits Per Sample
it: Campioni per bit

en: Dataformat
it: FormatoData

en: channels | channels
it[0]: canale
it[1]: canali

en: Length Formatted
it: Lunghezza formattata

en: Filesize
it: Dimensione File

en: Fileformat
it: Formato File

en: Data Format
it: Formato Data

en: Channels
it: Canali

en: Channelmode
it: Modo Canale

en: Bitrate Mode
it: Modo Bitrate

en: Serialized
it: Serializzato

en: Document
it: Documento

en: Audio Player
it: Riproduttore Audio

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your JetEngine contents on any admin list table.
it: Visualizza, inlinea e modifica di massa, esporta, filtri smart e ordina il tuo contenuto JetEngine su ogni lista admin

en: Integrates JetEngine with Admin Columns.
it: Integra JetEngine con Admin Columns.

en: Restore settings
it: Ripristina impostazioni

en: Upgrade to Admin Columns Pro
it: Aggiorna a Admin Columns Pro

en: View all Pro features
it: Visualizza tutte le caratteristiche Pro

en: Insert a post, user or anything really directly from the overview.
it: Inserisci un articolo, utente, o qualsiasi altra cosa dalla panoramica.

en: Get access to all our integrations for popular WordPress plugins
it: Ottieni accesso a tutte le nostre integrazioni per i più popolari plugin di WordPress

en: Taxonomy Support
it: Supporto Tassonomia

en: Create a better user experience when visiting the list table by setting preferences and hiding the functionality you do not need.
it: Crea una migliore esperienza utente, nascondendo preferenze e caratteristiche non richieste nella lista.

en: Customize List Table
it: Personalizza la lista

en: And of course, all network sites can use Admin Columns.
it: E ovviamente, tutti i siti all'interno di un network possono usare Admin Colums.

en: Switching between sets is easy and can be done from any list table.
it: Passare da un set all'altro è facile e può essere fatto da ogni lista.

en: Create multiple columns presets.
it: Crea preset di colonna multipli.

en: Need certain columns for certain tasks?
it: Hai bisogno di specifiche colonne per specifici task?

en: Sortable Columns
it: Colonne Ordinabili

en: Network Enable
it: Network Abilitato

en: Enable
it: Abilita

en: No public saved filters available.
it: Non ci sono filtri pubblici disponibili.

en: Pre-applied Filters
it: Filtri pre applicati

en: Preferences
it: Preferenze

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: Search
it: Cerca

en: Filters
it: Filtri

en: Notifications
it: Notifiche

en: Widgets
it: Widget

en: Products
it: Prodotti

en: Databases
it: Database

en: Bulk Edit
it: Modifica di massa

en: Original
it: Originale

en: Read Time
it: Tempo di lettura

en: Password Protected
it: Protetto da password

en: Thousands separator
it: Separatore migliaia

en: Decimal point
it: Punto decimale

en: Decimals
it: Decimali

en: Edit Term
it: Modifica termine

en: Select
it: Seleziona

en: Export
it: Esporta

en: WordPress Time Format
it: Formato orario di WordPress

en: This will determine how the time will be displayed.
it: Questo determinerà come verrà visualizzato l'orario.

en: Time Format
it: Formato Orario

en: No limit
it: Nessun limite

en: Limit text to a certain number of characters or words
it: Limita il testo ad un numero specifico di caratteri o parole

en: Text Limit
it: Limite di testo

en: Download
it: Scarica

[ctx: post]
en: View Public %s Author Page
it: Visualizza la pagina pubblica dell' autore %s

[ctx: post]
en: View %s
it: Visualizza %s

[ctx: post]
en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Use an icon instead of text for displaying.
it: Visualizza usando un'icona anziché testo

[ctx: post]
en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Maximum number of items
it: Numero massimo di elementi

en: Number of Items
it: Numero di elementi

en: Include sizes that are missing an image file.
it: Includi dimensioni per cui manca un file immagine.

en: Include missing sizes?
it: Includi dimensioni mancanti?

en: Site Options
it: Opzioni del sito

en: current
it: corrente

en: Network Site:
it: Sito Rete:

en: Hidden
it: Nascosto

en: Public
it: Pubblico

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Count
it: Conteggio

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Title Only
it: Solo titolo

en: Allow Comments
it: Permetti i commenti

en: Height : %s px
it: Altezza: %s px

en: Width : %s px
it: Larghezza: %s px

en: Missing image file for size %s.
it: Manca il file immagine per la dimensione %s.

en: original
it: originale

en: Alternative Text
it: Testo alternativo

en: Password protected
it: Protetto da password

en: Pending for review
it: In attesa di revisione

en: Draft
it: Bozza

en: Published
it: Pubblicato

en: Private
it: Privato

en: Use an icon instead of text for displaying the status.
it: Usare un'icona anziché il testo per visualizzare lo stato.

en: Use an icon?
it: Usare un'icona?

en: Current excerpt is generated from the content.
it: Il riassunto corrente è generato dal contenuto.

en: Excerpt is missing.
it: Riassunto mancante.

en: Send me the discount
it: Inviami lo sconto

en: Prices starting from %s
it: Prezzi a partire da %s

en: Invalid method.
it: Metodo non valido.

en: Invalid column.
it: Colonna non valida.

en: Invalid list screen.
it: Schermata lista non valida.

en: Invalid item ID.
it: Elemento ID non valido

en: Maximum number of words
it: Numero massimo di parole

en: Word Limit
it: Limite Parole

en: Display
it: Visualizza

en: No taxonomies available.
it: Nessuna tassonomia disponibile.

en: Separator
it: Separatore

en: Whitespace
it: Spazio bianco

en: New Line
it: Nuova riga

en: Comma Separated
it: Separato da virgola

en: Plain text
it: Testo semplice

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile

en: Custom Size
it: Dimensioni personalizzate

en: Full Size
it: Dimensione originale

en: Image Size
it: Dimensione dell'immagine

en: Height in pixels
it: Altezza in pixel

en: Width in pixels
it: Larghezza in pixel

en: %s ago
it: %s fa

en: date and time formatting
it: formattazione data e ora

en: Learn more about %s.
it: Informazioni su %s

en: Custom:
it: Personalizzato

en: The %s can be changed in %s.
it: %s può essere cambiato in %s

en: WordPress Date Format
it: Formato data WordPress

en: or
it: o

en: For example: %s.
it: Per esempio: %s.

en: The difference is returned in a human readable format.
it: La differenza é riportata in formato leggibile.

en: Time Difference
it: Differenza Oraria

en: Multiple
it: Multiplo

en: Choice
it: Scelta

en: Relational
it: Relazionale

en: Basic
it: Basilare

en: Number of Fields
it: Numero di campi

en: True / False
it: Vero / Falso

en: Has Content
it: Ha Contenuto

en: Number
it: Numero

en: Text
it: Testo

en: Multiple IDs should be separated by commas.
it: ID multipli devono essere separati da una virgola.

en: Field
it: Campo

en: Leave empty for no limit
it: Lasciare vuoto per illimitato

en: Maximum number of characters
it: Numero massimo di caratteri

en: Character Limit
it: Limite Caratteri

en: Display Options
it: Opzioni di visualizzazione

en: This text will appear after the column value.
it: Questo testo sarà mostrato dopo il valore della colonna.

en:  or
it: o

en: Hide
it: Nascondi

en: Website
it: Sito web

en: Show Toolbar
it: Mostra la barra degli strumenti

en: Full Path
it: Percorso Integrale

en: Discount is valid until %s
it: Lo sconto é valido fino al %s

en: Show %s button on table screen.
it: Mostra il bottone %s nella pannello tavola.

en: Notice
it: Avviso

en: Instructions
it: Istruzioni

en: our documentation
it: la nostra documentazione

en: This site is using some actions or filters that have changed. Please read %s to resolve them.
it: Questo sito sta utilizzando azioni o filtri che sono stati modificati. Si prega di leggere %s per risolverli.

en: The Admin Columns plugin has undergone some major changes in version 4.
it: Il plugin Admin Columns ha subito notevoli modifiche nella versione 4.

en: The callback used is %s. | The callbacks used are %s.
it[0]: Il callback usato é %s.
it[1]: I callbacks usati sono %s.

en: View documentation
it: Visualizza la documentazione

en: The action %s used on this website is deprecated since %s.
it: L'azione %s usata un questo sito web é deprecata sino da %s.

en: The filter %s used on this website is deprecated since %s.
it: Il filtro %s usato in questo sito web é stato deprecato sin dal %s.

en: Deprecated Actions
it: Azioni deprecate

en: Deprecated Filters
it: Filtri deprecati

en: Help
it: Aiuto

en: Close
it: Chiudi

en: Clear all columns
it: Cancellare tutte le colonne

en: I'm using Admin Columns for WordPress!
it: Sto usando Admin Columns per WordPress!

en: Your First Name
it: Il tuo nome

en: Your Email
it: La tua email

en: Submit your email and we'll send you a discount for %s off.
it: Invia il tuo indirizzo email e ti invieremo uno sconto del %s.

en: Get %s Off!
it: Ricevi uno sconto del %s!

en: You need at least one column
it: É necessaria almeno una colonna

en: Available
it: Disponibile

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Toolset Types
it: Tipi Strumento

en: Create multiple columns sets
it: Crea multipli gruppi di colonne

en: Take Admin Columns to the next level:
it: Porta Admin Columns ad un livello superiore:

en: Upgrade to
it: Fai l'upgrade a

en: The columns for %s are read only and can therefore not be edited.
it: Le colonne per %s sono gestite in PHP e pertanto non modificabili.

en: Please visit the %s screen once to load all available columns
it: Visita il pannello %s una volta per caricare tutte le colonne disponibili.

en: Restore columns
it: Ripristina colonne

en: Settings for %s restored successfully.
it: Impostazioni per %s ripristinate con successo.

en: View %s screen
it: Visualizza il pannello %s

en: Invalid response.
it: Risposta non valida.

en: Leave blank to display the URL
it: Lasciare vuoto per visualizzare l'url

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

note: Description of the plugin
en: Customize columns on the administration screens for post(types), pages, media, comments, links and users with an easy to use drag-and-drop interface.
it: Personalizza le colonne nella pannello di amministrazione per post(tipi), pagine, media, commenti, collegamenti ed utenti usando una semplice interfaccia drag-and-drop.

en: Edit columns
it: Modifica colonne

en: Upgrade
it: Aggiornamento

en: Settings for %s updated successfully.
it: Impostazioni per %s aggiornate con successo.

en: Users
it: Utenti

en: Links
it: Link

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Get this add-on
it: Ottieni questo add-on

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Active
it: Attivo

en: Add Column
it: Aggiungi colonna

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>.
it: Per la documentazione completa, comunicarci bugs, richiedere nuove funzioni e per altri suggerimenti <a href='%s'>visita il sito web di Admin Columns</a>

en: Support
it: Supporto

en: Buy Pro
it: Compra la versione Pro

en: Rate
it: Valutazione

en: We would really love it if you could show your appreciation by giving us a rating on WordPress.org or tweet about Admin Columns!
it: Ci farebbe piacere se potessi darci un segno del tuo apprezzamento dandoci una valutazione di WordPress.org oppure condividendo un tweet riguardo Admin Columns!

en: Woohoo! We're glad to hear that!
it: Woohoo! Ci fa tantissimo piacere sentire questo!

en: Forums
it: Forum

en: Docs
it: Documenti

en: Check out our extensive documentation, or you can open a support topic on WordPress.org!
it: Consulta la nostra vasta documentazione, oppure inizia una richiesta di supporto su WordPress.org!

en: What's wrong? Need help? Let us know!
it: Problemi? Hai bisogno di aiuto? Contattaci!

en: Are you happy with Admin Columns?
it: Trovi Admin Columns di tuo gradimento?

en: Get Admin Columns Pro
it: Ottieni Admin Columns Pro

en: Columns
it: Colonne

en: Warning! The %s columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
it: Attenzione! I dati nelle colonne %s saranno eliminati. Azione irreversibile. 'OK' per eliminare, 'Cancella' per abbandonare

en: Update
it: Aggiorna

en: Store settings
it: Memorizza impostazioni

en: Add-ons
it: Add-on

en: Settings
it: Impostazioni

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Others
it: Altri

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
it: Attenzione! Tutti i dati di admin columns memorizzati saranno eliminati. Azione irreversibile. 'OK' per eliminare, 'Cancel' abbandonare

en: Delete all column settings and restore the default settings.
it: Questo eliminerà le impostazioni per tutte le colonne e ripristinerà le loro impostazioni di default.

en: Restore Settings
it: Ripristina le impostazioni

en: Save
it: Salva

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
it: Valore: Può essere una stringa od un array. Questo mostrerà il numero di volte in cui un elemento ha utilizzato una meta key.

en: Value: Hex value color, such as #808080.
it: Valore: colore in valore esadecimale, per esempio #808080.

en: Value: Should be a 1 (one) or 0 (zero).
it: Valore: Può essere un 1 (uno) od uno 0 (zero).

en: Username
it: Nome utente

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
it: Valore: Può essere in formato data oppure unix time stamp come descritto nel <a href='%s'>Codex</a>. Puoi modificare il modo in cui il formato della data viene prodotto nella pagina <a href='%s'>Impostazioni Generali</a>.

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
it: Valore: Solo numeri interi.<br/>Se é presente la 'sorting addon' questo verrà usato per ordinare gli elementi, quindi sarà possibile ordinare i post attraverso valori numerici (campo personalizzato).

en: Value: Should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
it: Valore: deve essere un array. Questo appiattirá qualunque array multidimensionale.

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
it: Valore: Questo visualizzerá le prime 20 parole del contenuto di un Post.

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by commas.
it: Valore: Può essere sia una stringa che un array. Arrays saranno appiattiti ed i valori sono separati da ',' virgole.

en: The custom field column uses the custom fields from posts and users. There are 14 types which you can set.
it: La colonna del campo personalizzato usa il campo personalizzato di posts ed utenti. Ci sono 10 tipi che possono essere impostati.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
it: Cliccando sul triangolo saranno visualizzate le opzioni della colonna. Usando il cursore trascinabile é possibile impostare la larghezza delle colonne in percentuali.

en: Change column width
it: Modifica larghezza colonna

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
it: Cliccando sul triangolo saranno visualizzare le opzioni della colonna. Qui é possibile modificare ciascuna etichetta dell'intestazione delle colonne.

en: Change label
it: Modifica etichetta

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
it: Trascinando le colonne é possibile modificare l'ordine in cui appaiono.

en: Change order
it: Cambia ordine

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
it: Questo plugin consente di aggiungere e rimuovere colonne aggiuntive per tipo di post, pagine, media library, commenti, collegamenti, ed utenti nell'interfaccia di amministrazione. Il plugin consente anche di modificare e riorganizzare le etichette delle colonne.

en: Default settings successfully restored.
it: Impostazioni di default ripristinate con successo.

en: %s column is already present and can not be duplicated.
it: La colonna %s é già presente e non può essere duplicata.

en: Admin Columns Settings
it: Impostazioni di Admin Columns

en: find answers to frequently asked questions
it: Trova le risposte ad alcune domande frequenti

en: Admin Columns forum on WordPress.org
it: Forum di Admin Columns su WordPress.org

en: You can also find help on the %s, and %s.
it: Ulteriore info di aiuto sul %s, e %s.

en: documentation page
it: pagina di documentazione

en: We're sorry to hear that; maybe we can help! If you're having problems properly setting up %s or if you would like help with some more advanced features, please visit our %s.
it: Siamo spiacenti di sentire ciò; forse possiamo essere d'aiuto! Se stai avendo problemi ad impostare correttamente %s o se desideri aiuto con impostazioni avanzate, ti preghiamo di visitare il nostro %s.

en: Permanently hide notice
it: Nascondi permanentemente questo avviso

en: Leave a review!
it: Lasciaci una recensione!

en: click here
it: fai clic qui

en: We don't mean to bug you, but you've been using %s for some time now, and we were wondering if you're happy with the plugin. If so, could you please leave a review at wordpress.org? If you're not happy with %s, please %s.
it: Non é nostra intenzione annoiarti, ma poiché hai usato %s per qualche tempo, chi chiedevamo se sei soddisfatto del plugin. Se così fosse, potresti farci un favore lasciandoci una recensione su wordpress.org? Se non sei soddisfatto con %s, per favore %s.

en: Find out more
it: Maggiori Informazioni

en: View Public Post Author Page
it: Visualizza il post pubblico per la pagina autore

en: View Post
it: Visualizza articolo

en: Edit Post
it: Modifica articolo

en: This is the name which will appear as the column header.
it: Questo é il nome che sará visualizzato come intestazione della colonna.

en: Label
it: Etichetta

en: Name
it: Nome

en: Choose a column type.
it: Scegli un tipo di colonna.

en: Clone
it: Clona

en: Display format
it: Visualizza formato

en: User Email
it: Email Utente

en: User Login
it: Login utente

en: Last Name
it: Cognome

en: First Name
it: Nome

en: Display Name
it: Mostra Nome

en: After
it: Dopo

en: This text will appear before the column value.
it: Questo testo sarà mostrato prima del valore della colonna.

en: Before
it: Prima

en: width
it: larghezza

en: Custom
it: Personalizzato

en: This will determine how the date will be displayed.
it: Questo determinerà il modo in cui verrà visualizzata la data.

en: Date Format
it: Formato data

en: Large
it: Grande

en: Medium
it: Media

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Visual Editor
it: Editor visuale

en: Registered
it: Registrato

en: Post Type
it: Tipo di Post

en: Post Count
it: Numero di Post

en: Comment Count
it: Numero Commenti

en: Remove
it: Elimina

en: User ID
it: ID utente

en: This will make the title link to the menu.
it: Questo collegherà il titolo al menu.

en: Link to menu
it: Collega al menu

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Sticky
it: In evidenza

en: Status
it: Stato

en: Shortcodes
it: Shortcode

en: Roles
it: Ruoli

en: Ping Status
it: Stato Ping

en: Path
it: Percorso

en: Parent
it: Genitore

en: Page Template
it: Modello di pagina

en: Order
it: Ordine

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Modified Author
it: Autore Ultima Modifica

en: Post Format
it: Formato Post

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Estimated reading time in words per minute.
it: Stima di lettura in parole al minuto.

en: Words per minute
it: Parole al minuto

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: Depth
it: Profondità

en: Date Published
it: Data Pubblicata

en: Select which comment status you like to display.
it: Seleziona quale status di commento preferisci visualizzare

en: Comment status
it: Stato del commento

en: Total
it: Totale

en: View Public Author Page
it: Visualizza la pagina pubblica dell'autore

en: View User Posts
it: Visualizza articoli dell'utente

en: Edit User Profile
it: Modifica Profilo Utente

en: None
it: Nessuno

en: Link To
it: Collega a

en: Attachments
it: Allegati

en: Preview
it: Anteprima

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Relative to main uploads folder
it: Relativo alla principale cartella degli uploads

en: Relative to domain
it: Relativo al dominio

en: Part of the file path to display
it: Parte del percorso del file da visualizzare

en: Path scope
it: Ambito del percorso

en: File Size
it: Dimensione file

en: Filename
it: Nome file

en: Title
it: Titolo

en: Shutter Speed
it: Velocità Otturatore

en: Focal Length
it: Lunghezza Focale

en: Camera
it: Macchina Fotografica

en: Credit
it: Attribuzione

en: Aperture
it: Apertura

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Caption
it: Didascalia

en: Available Sizes
it: Dimensioni disponibili

en: View
it: Visualizza

en: Trash
it: Cestino

en: Length
it: Lunghezza

en: Description
it: Descrizione

en: This will determine how the value will be displayed.
it: Questo determinerà come il valore sarà visualizzato

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Multiple Values
it: Valori multipli

en: Image
it: Immagine

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Counter
it: Contatore

en: Color
it: Colore

en: Default
it: Predefinito

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: Word Count
it: Conteggio Parole

en: User
it: Utente

en: Type
it: Tipo

en: In Reply To
it: In risposta a

en: Content
it: Contenuto

en: Date
it: Data

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
it: Inviato il <a href="%1$s">%2$s alle %3$s</a>

en: Date GMT
it: Data GMT

en: Author
it: Autore

en: Author URL
it: URL autore

en: Author Name
it: Nome Autore

en: Author IP
it: IP Autore

en: Author Email
it: Email Autore

en: Approved
it: Approvato

en: Agent
it: Agente

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Comment
it: Modifica commento

en: Yes
it: Sì

en: Use icons instead of text for displaying the actions.
it: Usa icone anziché testo per visualizzare le azioni.

en: Use icons?
it: Usa icone?

en: Actions
it: Azioni

en: Advanced Custom Fields
it: Campi Personalizzati Avanzati

en: Plugins
it: Plugin
